A hónap verse 2016. március - Röhrig Géza: örökbefogadás

röhrigRöhrig Géza: örökbefogadás
tehetsz te bármit
nem neked születtem
hiába állsz itt
és babusgatsz engem
nem neked születtem

késtél ennyi
kerek tíz évet
a lelkem akarod
elegem van belőled
kerek tíz évet

anyuzni sem tudlak
bocsáss meg ezér’
az a másik az anyu
bokádig sem ér
bocsáss meg ezér’

jó voltál pedig
jó és figyelmes
mégse tud közöm
lenni e helyhez
jó és figyelmes

nem azért szököm el
hogy hiányozzak
én mindig hiányzom
tegnap ma holnap
hogy hiányozzak

azért szököm
hogy megóvjam a lelkem
odaadnám
de mi maradna bennem?
hogy megóvjam a lelkem

ne félj kerül
aki enni ad
mindent köszönök
a te nemfiad
aki enni ad

Röhrig Géza (49) Kossuth-díjas magyar színész, író, költő, énekes, az Oscar-díjas Saul fia című film főszereplője. Anyja lemondott róla, apja nevelte, aki négyéves korában meghalt. Ezután a Fóti Gyermekvárosban élt, 12 éves korában adták örökbe. Nevelőszülei szeretettel és nagy figyelemmel nevelték. Az 1980-as években underground zenészként a betiltott Huckleberry punk együttes alapítója és frontembere volt. Az ELTE bölcsészkarára magyar-lengyel szakra járt és fél évig Varsóban is tanult. Majd rendező szakra iratkozott be a Színház- és Filmművészeti Főiskolára és filmrendezőként végzett Szabó István osztályában 1993-ban. Izraelben ismerkedett meg első feleségével, akitől később elvált, de az Amerikai Egyesült Államokba vele együtt költözött ki. 2000-től New Yorkban Bronxban él, ahol a Jewish Theological Seminaryn diplomázott bibliaoktatóként. Másodszor is megnősült. Négy gyereke született, kettő még az első házasságából. Családja jövedelmének biztosítása érdekében egy zsidó temetkezési egyletben ügyintézői feladatokat is ellát.
„Akikkel életem első tíz évét töltöttem, azok jó része ma börtönben ül, mélyszegény, vagy halott. Örülök, hogy velem nem ez történt.
– Szerinted miért nem?
-Megáldott az Örökkévaló. Sokszor. Tizenkét éves koromban beköltöztem a Rosenthalékhoz az akkori Fürst Sándor utca 7/a harmadik emeletére. Ez, bár nem volt problémamentes, mindenképp nagyot lökött rajtam. Lett egy Nagypacim.” –mondja egy interjúban. itt:http://noklapja.nlcafe.hu/noklapja/2016/02/26/kozeli-rohrig-geza-szinesszel/
A Saul fia filmben egy auschwitzi sonderkommandóst játszik, aki a halott fiát próbálja meg eltemetni. A film végig nyitva hagyja a kérdést, valóban Saul fia-e a gyerek. Ha viszont nem az ő fia, akkor jelképes örökbefogadásról van szó a filmben.
Számos verseskötete jelent meg magyarul. Verseinek visszatérő témája a kozmikus anyahiány. Az örökbefogadás című, nagyon keményen fogalmazza meg az ilyen sorsú gyerek lelkének alapigazságát: a lélek mélyén a vér szerinti szülő mindig előtte áll a még oly szeretetteli mostohának, ő a fontosabb, akkor is, ha eldobta a gyereket, akkor is, ha a gyerek nem is ismeri.
A harmónia ennek a rangsornak az elismerésével állhat helyre, amit gyakran akadályoz a gyerek természetes haragja. A nevelő szülő is úgy kaphatja meg a neki járó tiszteletet és hálát, ha elismeri a vér szerinti szülő elsőbbségét.
http://orokbe.hu/2016/02/26/orokbefogadas-rohrig-geza-saul-fia/
https://www.facebook.com/csaladallitas/posts/1236543449706572
https://hu.wikipedia.org/wiki/R%C3%B6hrig_G%C3%A9za
 

Kategória: 
Könyvtári ajánló - Bródy: