Februári könyvajánló


Sütõ András világa

Szép kiállítású kötettel adózik a 2006-ban elhunyt neves erdélyi magyar író, Sütõ András emlékének az Officina Kiadó. A másfél száz archív felvétellel illusztrált képeskönyv elvezet a forrásokhoz: megismerjük a pusztakamarási szülõházban eltöltött gyermekkort, majd a tanulóéveket, a nehézen kibontakozó írói pálya további állomásait. A Mezõség dombvidékének kellõs közepén, Kolozsvártól negyven, Marosvásárhelytõl hatvan kilométerre, távol a vasúti és szellemi közlekedés ütõereitõl fekszik szülõfaluja. Népes családjából az általános iskola elvégzése után elsõként tanulhatott tovább a nagy hírû nagyenyedi Református Kollégiumban. A család és a szülõföld olyan erõs élménye Sütõ Andrásnak, hogy íróként is sokáig ebbõl táplálkozott, az összetartó közösséget erõforrásnak, erkölcsi eszmények hordozójának tudta. A színes és fõleg fekete-fehér képek mellett dokumentumok is kísérik az író és a pályatársak, barátok, mûvészek megszólalásait. Az idézetekbõl kitetszik, Sütõ egész életmûvét a népe iránti felelõsség, az erdélyi magyar író küldetéstudata hatja át. Az ebbõl fakadó hûség olvasható ki barátjának, Sinkovits Imrének 1988 szeptemberében írt levelébõl is: "Maradok, másként nem tehetek. Mert elveszett emberi jogokat meg vissza lehet szerezni, ha nem csupán reménykedünk, de küzdünk is értük. Mert az iskoláinkból nagyrészt kiszorult anyanyelvünk, ha búvópatakká lesz is valameddig, újból felszínre jut egyszer".

 

 John Curran: Agatha Chrisitie titkos jegyzetfüzet

Idén emlékezünk a "krimi koronázatlan királynõje" születésének százhuszadik évfordulójára. Már eddig is számos új kiadás látott napvilágot a szerzõnõ legendás és talán kevésbé ismert mûveibõl is, s nem túl rég Jared Cade kötete jelent meg, mely Christie rejtélyes eltûnésének körülményeit vizsgálta.John Curran ír könyvtáros, akinek (egyedüliként a világon) Agatha Christie unokája, Mathew Prichard megengedte, hogy feldolgozza nagymamája jegyzetfüzeteit, most kiadta a rendkívül gazdag anyagot, tartalmazva az összes eredeti javítást is. Persze a legelvetemültebb Christie-rajongók eddig is tudtak a Jegyzetfüzetek létezésérõl, de tartalmukról már csak ködös elképzeléseik lehettek. Ebben a könyvben sok mindenre fény derül: honnan merítette az ötleteit, kiket gyanúsított meg, mielõtt eldöntötte, kibõl csináljon gyilkost. Vagy hogy mi volt elsõ könyvének, A titokzatos styles-i esetnek az eredeti vége? S hogyan akarta befejezni az És eljõ a halál...-t? A könyv legizgalmasabb részei pedig egyértelmûen a szerzõnõ utolsó éveivel kapcsolatosak. A jegyzetlapok fekete-fehér felvételeivel is ellátott kötet mellékletében találhatunk két olyan Poirot-novellát (Cerberus foglyul ejtése és A kutya labdájának esete), amely itt jelenik meg elõször magyarul. 

 

 Ihampa Shaneman és Jan V. Angel: Buddhizmus és asztrológia


Két nagy kultúra, a Kelet és a Nyugat ezoterikus kincsesházának közös halmazát képezi a jelen könyv, amelynek szerzõi különleges vállalkozásba fogtak: Sziddhárta herceg - azaz Buddha - horoszkópját részletesen kielemezve erednek nyomába a buddhisták által három legfontosabbnak tartott tulajdonság nyomába, rámutatva azok megnyilvánulásaira Sziddhárta jellemében és sorsában. Az elõszót követõen olvashatunk a buddhista asztrológiáról, tanulmányozhatjuk Buddha horoszkópját, bölcsességének és szeretetének forrásait, majd egyenként a különbözõ asztrológiai házakat, a planétákat, valamint jelenlétüket a házakban és egymással alkotott fényszögeiket. Az utolsó három rész témája a buddhista meditáció és a személyes asztrológia, illetve az egyik szerzõ Jhampa Shaneman életútjahttp
 

 Kate Furnivall: Szentpétervár ékköve

Hasonlóan a szerzõ korábban megjelent regényeihez, ez a történet is a századfordulós Oroszországban játszódik. A könyv fõhõse a nemesi családból származó Valentina Ivanova, az akkor regnáló II. Miklós cár pénzügyminiszterének a lánya. A húga, Kátya megnyomorodik, õ pedig csak amiatt marad életben, mert épp az erdõt járja. A tragédia mintha felszítaná a feszültséget Valentina életében: az önfejû lány szembefordulva apja akaratával kikosarazza kiszemelt jövendõbelijét, egy gazdag orosz grófot, és szívét egy fiatal dán mérnöknek, Jan Friisnek adja. Miközben Ivanova kisasszony élete fenekestül felfordul, hasonló jellegû esemény készülõdik Oroszország sorsában - kontinensnyi méretekben...

 

 Elizabeth Gilbert: Hûség

Az amerikai írónõ hatalmas nemzetközi sikert aratott önéletrajzi ihletettségû mûve (Eat, pray, love) folytatásában a házasság és az elkötelezõdés problémáját járja körbe. Érzéki, spirituális és érzelmi utazása végén találkozott Felipével, a brazil származású üzletemberrel, akivel tudatosan a kötöttségek és elkötelezõdés mentes közös életet választják. Ideális világukban azonban megjelenik az Egyesült Államok Belbiztonsági Hivatala, amely Felipét kiutasítja az országból. A pár válaszút elé kerül: ha együtt akarnak maradni, össze kell házasodniuk. Így hát újra útra kelnek, hogy egy év múlva az állam elõtt is törvényesíthessék választásukat. A szerzõnõ számára ennyi idõ áll rendelkezésre, hogy - szavait idézve - megpróbáljon "megbékélni a házasság kacifántos intézményével". Térbeli utazását ezúttal idõbeli kalandozásokkal vegyíti, amelyekben a nyugati kultúrkörben ismert házasság intézményének történetét is faggatva keresi a választ kérdéseire. Õszinte és humoros könyve igazi nõi tûnõdés a a bensõséges kapcsolatokról, a szexualitásról, családról és a személyes szabadságról.

 

 Celler Tibor: Távoli királyságok

A legtöbb ember a múlt relikviái között tartja számon a monarchiákat, pedig a várakozásokkal ellentétben ennek a több ezer éves intézménynek, különösen az uralkodócsaládok ifjú tagjainak a népszerûsége a kilencvenes évek óta egyre növekszik. Kik õk, és milyen szerepet játszhatnak még világunk jövõjének alakításában? Dr. Celler Tibor könyve többek között erre is keresi a választ, miközben megismertet bennünket a világ huszonhét monarchiájának és számtalan uralkodócsaládnak a múltjával és jelenével. A könyv elsõként általánosságban mutatja be a monarchia intézményét, majd ábécésorrendben az egyes királyságok és uralkodócsaládok történetét, Bahreintõl Tongáig. A szerzõ bemutatja a 2007 májusában hivatalosan köztársasággá alakult polinéziai Szamoát és a maoista lázadók által 2008 májusában megdöntött himalájai monarchiát, a világ utolsó hindu királyságaként is számon tartott Nepált is, ahol elõtte korunk "shakespeare-i királydámája" játszódott le. Olvashatunk arról a Malajziáról is, melynek - államszövetség révén - egyszerre nyolc szultánja és egy rádzsája van, az Egyesült Arab Emírségekrõl, mely monarchiák elnöki rendszerû szövetsége, az ismertebbnek számító japán császári családról, Szváziföldrõl, ahol az Oroszlánkirály és a Nagy Nõstény Elefánt uralkodnak, Szaúd-Arábia esetében pedig megismerhetjük a világ elsõ királyi származású asztronautáját, Szultán bin Szalman herceget.
 
 Erich Fromm: Utak egy egészséges társadalom felé

A neofreudizmus vezéralakjának eredetileg halála évében, 1980-ban jelent meg jelen kötete, mely egyben a tizenöt évvel korábban született Menekülés a szabadság elõl, valamint Az önmagáért való ember címû mûvei folytatásának is tekinthetõ. A szerzõ itt mutatja be átfogóan és rendszerszerûen humanista pszichoanalízisét. Fromm a mûben azt próbálja bemutatni, hogy az élet a huszadik századi demokráciában sok szempontból csak egy másfajta menekülés a szabadság elõl. Ennek a könyvnek a nagy része ezt az újfajta jelenséget elemzi, melynek középpontjában az elidegenedés fogalma áll. Az ember alapvetõ szenvedélyei nem ösztönös szükségleteiben gyökereznek, hanem az emberi lét sajátos feltételeiben; abban az igényben, hogy új kötõdést kell találni az ember és a természet között, miután elveszett a legõsibb szakasz elsõdleges kötõdése. A kötetben szó esik az ember helyzetérõl, mint a humanista pszichoanalízis kulcsáról, a lelki egészség kérdésérõl és az ember elfoglalt helyérõl is a kapitalista társadalomban. A rendkívül elgondolkoztató, végig lábjegyzetelt mû konkrét javaslatokat tesz egy egészségesebb társadalom mûködésére (a bemutatott totalitarizmussal, szuperkapitalizmussal és szocializmussal szemben a szerzõ által "kommunitárius szocializmusnak" nevezett út alapján). Ennek lényege, hogy mindenféle elõrelépés csak akkor lehetséges, ha a változások egyszerre valósulnak meg a gazdaságban, a társadalomban, a politikában és a kultúrában, hogy bármilyen, csak egyetlen területre korlátozott haladás pusztítóan hat minden terület haladására.
 
 

 Kollarits Krisztina: Egy bujdosó írónõ - Tormay Cécile

A mûvelt, német eredetû nagypolgári családból származó írónõ az elsõ világháború elõtt és alatt a régi Pest világát megidézõ, kései biedermeier stílusú, valamelyest kozmopolita beállítottságú mûveivel vált itthon és külföldön is ismertté. A fiatal irodalomtörténész könyve az írónõ egész pályafutását végigköveti, ám nem lineáris pályarajzot nyújt, hanem a forradalmi eseményeket utólagosan elbeszélõ, a regény és a memoár határán elhelyezkedõ Bujdosó könyvet állítja középpontba. Kollarits Krisztina szól az írónõ gyermekkoráról, családi hátterérõl, a korai benyomásokról, az írói indulásáról, majd aprólékos részletességgel elemzi a Bujdosó könyv szemléleti pilléreit, azt hogy miként formálta az írónõ epikus elbeszéléssé a korszak konzervatív közfelfogását. Végül a szerzõ foglalkozik a szónok és a fõszerkesztõ alakjával és Tormay Cécile "fény-árnyék" utóéletével is. A névlexikonnal és bibliográfiával záródó kötet a korszak ideológiatörténete iránt érdeklõdõk olvasmánya.
 
 
 Bill Granger: Most te fõzz!

Bill Granger napjaink sztárszakácsai közül a házias vonalnak a képviselõje: az ausztrál mester fõzõmûsoraiban és - mint most mi is meggyõzõdhetünk - könyveiben is a könnyen, gyorsan, bárki számára elkészíthetõ, otthonos és ízletes világot képviselõ ételeket preferálja. Csupa ilyesfajta (leginkább a mediterrán gasztronómia jegyeit magán viselõ) recept szerepel ebben a könyvében is: a kötet elsõ felében a különbözõ napszakokra (reggelire, ebédre, uzsonnára, vacsorára) ajánlott fogások sorjáznak, majd a takarékosan is elkészíthetõ, lefagyasztható, vendégváró finomságok és édességek következnek. A színes fotókkal illusztrált szakácskönyv végén tárgymutató segíti a nekünk tetszõ recept kiválasztását.

 

 

 

Könyvtári ajánló - Bródy: