Januári könyvajánló


 Tari Annamária: Sejtem... : a daganatos betegségek pszichológiája
A szív- és érrendszeri megbetegedések mögött a második leggyakoribb halálok hazánkban a daganatos megbetegedés. Mindez azt jelenti, hogy rákos betegek ezrei élnek és küzdenek az életbenmaradásért a környezetünkben. Õk tehát csupa olyan ember, akinek az a bizonyos információ megváltoztatta az egész életét - de vajon hogy lehet feldolgozni egy ilyen betegséget, szembenézni a vele járó embert próbáló harccal, a kockázattal, miként lehet józan döntéseket hozni, segítve önmagunk és szeretteink dolgát? Ilyen és hasonló kérdésekre tartogat választ a pszichológus szerzõ kötete, amely a betegség elfogadásához, a gyógyulás küzdelmeinek végigharcolásához nyújt segítséget mindazoknak, akik (bármilyen minõségben) érintettek ebben a problémában. A kötet elsõ felében a beteget érintõ kérdéseket tárgyalja, olyan problémákra kitérve mint a felkészülés a kezelésre, a halálfélelem, a kilátástalanság feldolgozása vagy a betegek tudattalan stratégiái. Ezután pedig a családtagokra és hozzátartozókra váró feladatokat taglalja. A kiadvány második részében a kórházban töltött idõszak feldolgozásáról és a felépülést követõ új életminõségrõl olvashatunk.
 



 Harry Potter és a filozófia
A Hajnal Kiadó tematikus sorozata ismertebb filmek vagy televíziós sorozatok filozófiai mondanivalóját, összefüggéseit vizsgálja. Született már kötet a Dr. House-ról,  a 24 címû sorozatrólé s az Eltûntekrõl is. Ezúttal a Gregory Bassham által szerkesztett kötet az utóbbi évtized vitathatatlanul legnagyobb hatású könyv- és filmsorozatának, a Harry Potternek a filozófiájával foglalkozik. A világ legelismertebb "potterológusai" szerint a sorozat sikerének titka nem csak a varázslatos mesevilág. Sokkal inkább az, hogy az írónõ, J. K. Rowling az emberi gondolkodás történetének legalapvetõbb kérdéseit veti fel, olyan ismeretelméleti, metafizikai és morális problémákra hívja fel a figyelmet, amelyekkel mindenkinek szembe kell néznie, miközben a szerzõk - idõnként egymással is vitázva - azt is leírják, hogy mi köze van Harry Potternek és társainak Szókratészhoz, Arisztotelészhez vagy éppen Kanthoz. Vajon tényleg a szeretet a leghatalmasabb varázslat? Van-e az embernek lelke? Ha igen, meg lehet-e osztani úgy, ahogy Voldemort tette a horcruxai segítségével? Mit tanulhatunk Perselus Piton összetett személyiségébõl? Igaz-e Kingsley Shacklebolt állatása, miszerint minden ember ugyanannyit ér? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre is megtalálhatjuk a válaszokat, s a "meleg-e Dumbledore" népszerû kérdése kapcsán arról is szó esik, hogy egy írónak van-e joga utólag meghatározni vagy megmásítani saját karaktereit, ezzel beleszólva az olvasói élménybe? 
 
 
 
 
 Frei Tamás: A megmentõ
A Franciaországban élõ magyar sztárriporter regénye az egykori Frei Dossziék világába vezet. A vaskos regény a volt Szovjetunió egykori elhárító tisztjeinek kétes bizniszei körül zajlik, a gáz és a nemzetközi fegyverkereskedelem illegális szálai Afrikától Oroszországig, Londontól Párizsig, Teherántól Budapestig behálózzák a világot. A nemzetközi korrupció és a világpolitika háttérjátszmái iránt érdeklõdõknek ajánlható a világsajtó pletykáival és magánjellegû értesülésekkel jócskán megtûzdelt, mozgalmas thriller.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Bárdos András: Ítélet
A politikai bûnügyi irodalom, az utópia és a dokumentumregény metszéspontjában helyezhetõ el Bárdos András most megjelenõ mûve, amely hazánk jelenkori helyzetének egyfajta fikció burkolt, ám a történet szövedéke alatt nagyon is szókimondó tükre. A sztori - amely öt eseménydús februári nap izgalmas krónikája - a meg nem határozott (ám feltételezhetõen közeli) jövõben játszódik, az elképzelt negyedik Magyar Köztársaság idején. A több szálon futó történet közös gyújtópontja egy hirtelen megjelenõ, megfékezhetetlen gyorsasággal terjedõ, gyógyíthatatlannak tûnõ fertõzés. A csapás hatalmas iramban lendíti mozgásba az eseményeket, egyúttal fonja egybe a fõszereplõk - a korrumpálható, karrierhajhász politikus, a hálapénz után ácsingózó orvos, a szenzációhajhász, nõfaló tévés sztár, a lusta polgármester és a megoldhatatlan bûnügyek szövevényében vergõdõ rendõr - sorsának szálait. A politikai témájú krimik iránt érdeklõdõk figyelmébe ajánlható, elgondolkodtató olvasmány.
 
 
 
 
 
 Magyarország legszebb túraútvonalai
Napjainkban szerencsére újból feléledt a gyalogtúrák hagyománya, és számos felfedezésélményt tartogatnak hegységeink. A tét - az egykori népszerû tévémûsor címével élve - "most már nem csupán egymillió lépés megtétele Magyarországon, hanem az igazi egzotikumok, a valóban páratlan hegyi terepek megtalálása" - olvasható a kötetben. Jelen - Nagy Balázs geográfus, egyetemi oktató által szerkesztett - kötet hazánk tizenhét hegyvidékébe (a Soproni- és Kõszegi-hegységtõl a Mecseken és a Bakonyon keresztül a Mátráig és Aggteleki-karsztig) a legteljesebb bepillantást engedõ két-három túraútvonal részletes ismertetését tartalmazza, mely segíti az otthoni felkészülést és terepen is jól használható. Minden javasolt útvonalat külön térképen is ábrázoltak a készítõk, s a változó nehézségû túrák fontosabb adatait (távolság, szintemelkedés, menetidõ, jelzések, az útvonal fõbb pontjai, nehézségi foka, megközelítés és egyéb hasznos tudnivalók) minden egyes esetben táblázat foglalja össze. A gazdag képanyagon kívül a kötetben a szükséges felszerelésekrõl, a magyar turistatörténelemrõl és különleges, hosszú távú túraútvonalakról is egy-egy összefoglaló fejezet szól. A turista jelek magyarázatával, valamint név- és tárgymutatóval záródik kötet.
 
 

Sofi Oksanen: Tisztogatás
A fiatal finn írónõ mûve elõször drámaként rengette meg hazája és a világ közvéleményét. "A Tisztogatás hosszú-hosszú idõ óta az elsõ olyan regény, amely a kommunizmus, az elnyomás, majd a rendszerváltás koráról szól, és nemtõl-kortól függetlenül mélyen megérint mindenkit" - olvasható a fülszövegben. Sofi Oksanen könnyûnek egyáltalán nem nevezhetõ írásával learatott szinte minden, az északi szerzõk által elnyerhetõ díjat. Tárgyilagosan, több idõsíkon vezetett történetfûzéssel szólaltatja meg a kétségbeesés, a reménytelenség hangjait egy család sorsán keresztül, s mindezt Észtország közelmúltjának és a keleti blokk országainak eleddig elhallgatott eseményeibe ágyazva. A magány békéjében éldegélõ idõs asszony, Aliide Truu életét váratlan esemény kavarja fel, amikor egy eszméletét vesztett orosz lányt talál a háza udvarán. A fiatal Zarával való találkozása feleleveníti benne a múltat: tragikus szerelmi történetét és azokat a döntéseket, amelyek megpecsételték a hozzá legközelebb állók és a saját sorsát is. A kétségbeesett lépésekre kényszerült Zara helyzete megmutatja, hogy az üldöztetések a megváltozott körülmények ellenére sem értek véget. Féltékenység, irigység, gyilkosság, erõszak, szégyen, megszállás, Szibéria, Csernobil, prostitúció - a 20-21. század poklának bugyrai vetülnek az olvasó elé, ráadásul egy történelmi dokumentumfilm tényszerûségével. A ki nem mondott szavaknak ugyanolyan jelentõsége van, mint a kopogósan száraz mondatoknak, melyekben félsoros jellemábrázolások, egy-egy bekezdésnyi életsorsok, tragédiák lapulnak. Itt a gyerekek kivételével nincsenek ártatlan áldozatok, mert a szereplõk - bár a szerzõ nem ítélkezik - árulásuk, megalkuvásuk végett mindannyian bûnösök is egyben.
 
 
 
 
 Szávai Géza: Láss csodát!
A felnõttek nagy része nem rajzol: nem tudok, mondják. A gyerekek szinte kivétel nélkül örömmel rajzolnak, azok is, akik felnõttként azonnal hárítják a kérést: rajzolj nekem valamit. Egyetlen kivétel van, amikor az apukát vagy anyukát a saját gyereke kéri erre. Ilyenkor azonnal a ceruza után nyúlnak és sorra készülnek a nyuszik, kutyák, házak, kertek a papíron, és közben újra ráébrednek, milyen jó soha nem létezett élõlényeket, fel nem épült meseházakat és csodajármûveket teremteni. A szerzõ több, mint harminc éve foglalkozik gyerekekkel, a gyerekek verbális és képi kifejezõképességével, tanulmányozza és csodálja ötletességüket. A hazugság forradalma (a kisgyermekek és a valóság) és a Ribizlikávé (a gyerekek nyelve és világa) címû könyvei után, a trilógia harmadik darabja ez a könyv, ami a gyerekrajzokban tetten érhetõ értelmi és érzelmi látást, a rajzban gondolkodást vizsgálja. A könyvben tizenkét fejezetet találunk, amelyek különbözõ, a gyerekek életében, kérdéseiben gyakran elõforduló témákat, helyzeteket dolgoznak fel rajzokon keresztül. A szerzõ rengeteg gyermekrajzot és a saját, kislánya számára, illetve vele együtt készített képeit mutatja be. A könyv nemcsak kisgyermekes, illetve kisgyermekekkel foglalkozó felnõttek számára lehet érdekes, hanem mindenkinek üdítõ és hasznos perceket szerez az olvasása, aki szívesen emlékszik vissza saját óvodáskori, kisiskoláskori mûveire.
 
 
 
 Izing Klára: Karma könyv
Eredetileg õsi hindu (késõbb taoista és buddhista) tanítások kulcsfogalma volt a karma, amely a cselekedeteink, döntéseink által akkumulált ok-okozati összefüggések bonyolult rendszerét jelenti. Mára e tudás beépült a globális köztudatba, magáévá tette nemcsak a nyugati ezoterika, de a teljes nyugati kultúrkör is. Ennek mindennapi életünkre, személyes sorsunkra gyakorolt hatásaival foglalkozik a szerzõ könyvében, amelynek az elsõ felében olyan témákat érint (sok egyéb mellett), mint a sorsszerû találkozások, a sorsba való beavatkozás, a karmikus útleágazások, az érdek karmája, a karmikus "adós és behajtó" vagy a sorsfeladat. A mû további részében a szerzõ ismert közéleti személyiségekkel (Szulák Andreával, Miklósa Erikával, Eszenyi Enikõvel, Ernyey Bélával stb.) folytatott beszélgetései kaptak helyet.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Philippa Gregory: A fehér királyné
A szerzõ, aki elsõsorban a brit történelem kiemelkedõ jelentõségû nõalakjainak regényes portréira specializálódott, ezúttal a tizenötödik századi angol arisztokrácia egyik meghatározó hölgyének, IV. Edward király feleségének, a Rózsák háborújaként elhíresült konfliktus egyik kulcsfigurájának, Elizabeth Woodville-nek a fordulatos életrajzát prezentálja. A kora szépségideáljaként számon tartott asszony fiatal özvegyként, John of Lancaster, Bedford grófja egykori feleségeként hódítja meg a vérbõ Edward király szívét, aki hamarosan hitvesévé teszi és királynévá koronáztatja õt. Elizabethre azonban komoly harcok várnak az angol udvarban: nemcsak pozíciója megõrzéséért, de családja megóvásáért is minden tudására, erejére szüksége lesz. A legkeményebb megpróbáltatás azonban anyaként vár rá, hisz fiai - Richard és Thomas - a forrongó belviszály passzív fõszereplõi és áldozatai lesznek...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Judith Miller: Design
A Pulitzer-díjas amerikai újságíró, szakíró, Judith Miller modern és antik formatervezési, iparmûvészeti, lakberendezési mûveivel vétette észre magát a hazai könyvkiadásban. Ezúttal is egy igényes, "dizájnos" albumot állított össze a lakáskultúra szép tárgyainak szerelmesei számára. Tapasztalt és kezdõ gyûjtõk egyaránt kézikönyvként használhatják A forma mûvészete a 19. század végétõl napjainkig alcímû kötetet. A szakterületén elismert szerzõnõ bemutatja az egyes korszakok meghatározó tervezõit és az általuk létrehozott, mára keresett, nagyra értékelt tárgyakat: bútorokat, fém- és üvegtárgyakat, kerámiákat, textileket, plakátokat, amelyeket nagyszerû fotókon is megcsodálhat az olvasó. A különlegességnek számító mûtárgykalauz tárgyanként közli mindazokat az ismereteket, amelyekre a gyûjtõnek vagy az érdeklõdõnek feltétlenül szüksége van. Az Arts and Crafts mozgalomtól és a bécsi szecessziótól induló és a kortárs, posztmodern tervezõkkel záruló feldolgozásban szerepelnek a legfontosabb stúdiók és mûvészek Mackintoshtól vagy Frank Lloyd Wrightól George Nakashimán, Le Corbusier-n, a Bauhauson, a skandináv, olasz, brit tervezõkön át Tom Dixonig vagy Albert Paley-ig. A szép kiállítású illusztrációkon kívül ötletek, tanácsok, árlisták, a kötet végén pedig Mesterjegyek, márkajelzések címmel a legismertebb bútor- és üvegvédjegyek képes gyûjteménye, valamint név- és tárgymutató segítik a tájékozódót.
 
 
 
 
 
Könyvtári ajánló - Bródy: